Din kundvagn är tom

Devialet Phantom Ultimate 98 dB Pulse Blue

"Exklusiv version av Devialet Phantom Ultimate 98 dB i djup Pulse Blue med högblank sidofinish. Kompakt trådlös High End-högtalare med 400 watts förstärkning, bas ned till 18 Hz och Devialets avancerade ADH, SAM och HBI-teknik!"

Välj antal du vill köpa:

Blå: Beställningsvara

21.290:- /st (Prishistorik)

Hembiobutiken erbjuder ett stort antal fraktjänster för din beställning och ett alternativ är alltid gratis!
TV-apparater i storlek över 44 tum levereras till fastighetsporten vid flerfamiljshus eller tomtgränsen vid villa, inbärning ingår ej och kan tyvärr inte läggas till som extratjänst.

Vi samarbetar med Postnord, DSV, DHL, Bring, Schenker och Airmee. Beroende på vart du bor presenteras olika tjänster från dessa företag i vår kassa.
Självklart kan du hämta din beställning i våra butiker och väljer då Hämta i butik i kassan.
Du måste ange ett antal mellan 1 och 999
Produkten har lagts till i din kundvagn.

Sveriges nöjdaste kunder!
Årets butik på Prisjakt 2025
Årets butik på Prisjakt 2025
Årets e-handlare på Pricerunner 2023

Butikslager:

Modell
Frölunda
Sundbyberg
E-Handel
Blå
0 st
0 st
0 st
 

Devialet Phantom Ultimate 98 dB Pulse Blue

Devialet Phantom Ultimate 98 dB Pulse Blue Exclusive Edition kombinerar den ikoniska Phantom-konstruktionen med en exklusiv djupblå finish inspirerad av precision och prestanda från motorsportens värld. De tidigare matta sidopanelerna har här fått en högblank, spegelliknande yta som ger högtalaren ett helt eget uttryck.

Under den exklusiva utsidan finns samma kompromisslösa ambition som kännetecknar Phantom Ultimate. Med 400 watts förstärkareffekt, ljudtryck på upp till 98 dB och ett frekvensomfång som sträcker sig från imponerande 18 Hz till 25 kHz levererar den ett stort och kraftfullt ljud ur ett extremt kompakt format.

Pulse Blue, Never Still

Pulse Blue är en exklusiv specialversion av Phantom Ultimate 98 dB där Devialets välkända design har fått ett nytt uttryck. Högtalarkroppen har en djup mattblå finish medan sidopanelerna går över till en högblank, spegelliknande blå yta.

Utgåvan är skapad i anslutning till Devialets samarbete med den franske racingföraren och globala varumärkesambassadören Isack Hadjar. Inspirationen från motorsporten märks framför allt i kombinationen av den djupa blå färgen, den högblanka finishen och Devialets fokus på teknisk precision och prestanda.



400 watt och 98 dB från ett extremt kompakt format

Trots sina kompakta dimensioner levererar Phantom Ultimate 98 dB Pulse Blue en total förstärkareffekt på 400 watt och ett maximalt ljudtryck på 98 dB SPL vid en meters avstånd. Frekvensomfånget sträcker sig från imponerande 18 Hz hela vägen upp till 25 kHz.

Bestyckningen består av ett fullregisterelement med aluminiumdom och två sidomonterade baselement, även dessa med aluminiumdom. Kombinationen av specialutvecklade element, kraftfull förstärkning och Devialets digitala signalbehandling gör det möjligt att få ett betydligt större ljud än högtalarens fysiska format antyder.

Stereo med två Phantom Ultimate

En Phantom Ultimate kan användas som en komplett fristående musikhögtalare, men för en mer traditionell HiFi-upplevelse kan två Phantom Ultimate synkroniseras och användas som ett stereopar. Då får vänster och höger högtalare var sin kanal med den separation och större ljudbild som riktig stereo innebär.

Synkroniseringen sker via WiFi eller Ethernet och hanteras genom Devialets ekosystem. Det gör det möjligt att börja med en enda Phantom och senare bygga ut systemet med ytterligare en högtalare.


ADH next-gen, analogt möter digitalt

En av kärnteknikerna är ADH – Analog Digital Hybrid. Devialets egen förstärkarteknik är utvecklad för att kombinera egenskaper från analog och digital förstärkning och samtidigt uppnå hög effektivitet.

I Phantom Ultimate används den senaste generationen ADH och tekniken är en central del i hur Devialet lyckas kombinera hög uteffekt, kompakt format och ett frekvensomfång som når ända upp till 25 kHz.

HBI, djupbas ända ner till 18 Hz

HBI – Heart Bass Implosion är en av de tekniker som gjort Phantom-konceptet så speciellt. Två kraftfulla sidomonterade baselement arbetar perfekt synkroniserat mot varandra och rör sig samtidigt för att skapa ett mycket högt akustiskt tryck samtidigt som oönskade vibrationer motverkas.

Resultatet är en specificerad basåtergivning ända ner till 18 Hz – anmärkningsvärt djupt för en högtalare som endast är 157 mm bred. Det ger både musik och film en fysisk tyngd som normalt förknippas med betydligt större högtalarkonstruktioner.

SAM håller kontroll på högtalarelementen

Devialets SAM – Speaker Active Matching arbetar i realtid med både transienta och kontinuerliga signaler. Tekniken anpassar signalen efter högtalarelementens egenskaper för att kontrollera både fas och amplitud med hög precision.

Eftersom förstärkare, element och signalbehandling är utvecklade som ett komplett system kan Phantom Ultimate hela tiden arbeta med kontroll över hur elementen reagerar på musiksignalen.

AVL anpassar ljudet i realtid

Adaptive Volume Level – AVL använder dynamisk EQ i realtid för att skapa en jämnare och mer balanserad lyssningsupplevelse. Tekniken arbetar kontinuerligt med materialets dynamik så att både kraftfulla effekter och betydligt mer lågmälda detaljer kan återges tydligt.

Det är särskilt användbart med material där nivåskillnaderna är stora – från intensiv musik och filmscener till lågmäld dialog.

Högupplöst digital signalbehandling

Den digitala delen är byggd för högupplöst ljud med stöd för upp till 24-bit/192 kHz. Phantom Ultimate använder dessutom Devialets egna tekniker som DAC Magic Wire och Devialet ASIC tillsammans med operativsystemet DOS 3.

Högtalaren drivs av en NXP i.MX 8M Nano-processor med fyra kärnor på 1,5 GHz, vilket ger beräkningskraft för den omfattande signalbehandlingen och högtalarens nätverks- och streamingfunktioner.

Streaming för nästan alla plattformar

Phantom Ultimate är byggd för modern nätverksbaserad musikuppspelning och erbjuder ett omfattande urval av integrerade streamingmöjligheter. Här finns AirPlay, Google Cast, Spotify Connect, TIDAL Connect och Qobuz Connect samt UPnP.

För den mer avancerade musikservern är Phantom Ultimate dessutom Roon Ready med RAAT och kompatibel med Audirvana. Spotify Connect har även stöd för lossless-uppspelning.

Trådlös nätverksanslutning sker via WiFi 5 med 2x2 MIMO på både 2,4 och 5 GHz. Högtalaren kan även nätverksanslutas via Ethernet.

Bluetooth för snabb och enkel uppspelning

När du bara vill ansluta en mobil, surfplatta eller annan kompatibel enhet finns även Bluetooth. Stöd finns för A2DP och AVRCP samt ljudkodekarna SBC och AAC.

Bluetooth är framför allt ett smidigt komplement till de nätverksbaserade alternativen när snabb och enkel uppspelning prioriteras.

Devialet App samlar kontrollen

Med Devialet App för iOS och Android styr och konfigurerar du Phantom Ultimate direkt från mobilen eller surfplattan. Appen fungerar som den centrala kontrollpunkten för högtalaren och används även när flera Phantom-högtalare ska konfigureras tillsammans.

Tack vare stöd för AirPlay och flera Connect-baserade streaminglösningar kan mycket av den dagliga musikstyrningen samtidigt ske direkt från de appar och tjänster du redan använder.


Därför väljer du Devialet Phantom Ultimate 98 dB Pulse Blue

Phantom Ultimate 98 dB Pulse Blue kombinerar extremt kompakt format med kraftfull High End-teknik och exklusiv design. Med 400 watts förstärkning, 98 dB maximalt ljudtryck och bas ner till 18 Hz erbjuder den prestanda som är svår att förknippa med en högtalare av den här storleken.

Pulse Blue-versionen adderar dessutom ett betydligt mer exklusivt visuellt uttryck med sin djupblå färg och högblanka sidopaneler. För dig som uppskattar Phantom-konceptet men vill ha något mer speciellt än standardutförandena är detta en modell som verkligen sticker ut.

Fördelar med Devialet Phantom Ultimate 98 dB Pulse Blue

Den stora fördelen är att förstärkare, högtalarelement, DAC och digital signalbehandling är utvecklade som ett komplett system. Devialet kan därmed kontrollera hela kedjan och använda tekniker som ADH, HBI och SAM för att utnyttja den kompakta konstruktionen maximalt.

Samtidigt krävs ingen separat förstärkare, streamer eller DAC. Phantom Ultimate är en komplett aktiv och nätverksansluten högtalare där du i princip bara behöver ansluta ström och välja hur du vill spela din musik.

Vem passar Devialet Phantom Ultimate 98 dB Pulse Blue för?

Phantom Ultimate 98 dB Pulse Blue passar dig som vill kombinera High End-ljud med ett mycket kompakt och designorienterat högtalarsystem. Den fungerar lika bra som en exklusiv fristående musikhögtalare som i ett stereosystem med två Phantom Ultimate.

Den exklusiva Pulse Blue-finishen gör modellen särskilt intressant för dig som även ser högtalaren som en del av rummets design och vill ha ett utförande som skiljer sig från de ordinarie Phantom-modellerna.

Tekniska specifikationer

Maximalt ljudtryck: 98 dB SPL @ 1 meter
Total förstärkareffekt: 400 watt
Frekvensomfång: 18 Hz–25 kHz (+/- 6 dB)
Bestyckning: 1 x fullregisterelement med aluminiumdom, 2 x baselement med aluminiumdom
DAC: Upp till 24-bit/192 kHz
Processor: NXP i.MX 8M Nano, 4 x 1,5 GHz
Tekniker: ADH next-gen, SAM, HBI, AVL, DAC Magic Wire, Devialet ASIC och DOS 3
Nätverk: WiFi 5 802.11 a/b/g/n/ac, 2x2 MIMO, 2,4/5 GHz samt Ethernet
Streaming: AirPlay, Google Cast, Spotify Connect, TIDAL Connect, Qobuz Connect, UPnP, Roon Ready och Audirvana
Bluetooth: A2DP, AVRCP, SBC och AAC

Mått och vikt

Phantom Ultimate 98 dB Pulse Blue mäter 157 x 168 x 219 mm (B x H x D) och väger 4,3 kg. Det kompakta formatet gör den enkel att integrera i rummet samtidigt som konstruktionen är byggd för att leverera betydligt större ljud än dimensionerna antyder.


FAQ – vanliga frågor om Devialet Phantom Ultimate 98 dB Pulse Blue

Behöver jag Devialet App för att installera Phantom Ultimate?
Ja. Devialet App krävs vid den första installationen av Phantom Ultimate. Högtalaren behöver genomgå den initiala konfigurationen innan den kan användas, även om du därefter vill spela musik via Bluetooth.

Kan två Phantom Ultimate användas i stereo?
Ja. Två Phantom Ultimate av samma modell kan paras ihop till ett stereopar via Devialet App. När båda högtalarna är installerade kan appen automatiskt föreslå stereoparning, eller så kan den startas manuellt via inställningarna.

Kan Phantom Ultimate och Phantom I kombineras i stereo?
Nej. För stereoparning krävs två Phantom-högtalare av samma modell. Phantom I och Phantom Ultimate kan därför inte paras ihop som vänster och höger kanal.

Vilka tillbehör passar Phantom Ultimate 98 dB?
Phantom Ultimate 98 dB är kompatibel med Devialet Tree, Gecko väggfäste och Devialet Remote. Tillbehör från den tidigare Phantom II-serien är också kompatibla, inklusive Cocoon transportväska, även om färg och finish kan skilja sig. Devialet Arch stöds däremot inte.

Hur bör Devialet Phantom Ultimate placeras?
Devialet rekommenderar att högtalaren placeras 45–90 cm över golvet och minst 30 cm från väggen, med fritt utrymme framför högtalaren. Ett lyssningsavstånd på cirka 1,5–2,5 meter rekommenderas. I ett stereosystem bör högtalarna placeras cirka 1,5–2,5 meter från varandra och vinklas 25–30 grader in mot lyssningspositionen. Placeringen kan sedan finjusteras efter rummet och personlig smak.

Vilken garanti har Devialet Phantom Ultimate?
Devialet Phantom Ultimate levereras med två års internationell garanti från inköps- eller leveransdatum. Med Devialet Care kan skyddet förlängas med ytterligare tre år, till totalt fem år.

Detta ingår i förpackningen

Devialet Phantom Ultimate 98 dB Pulse Blue Exclusive Edition, strömkabel och dokumentation.

Tillverkare:
Devialet

Modell:
Phantom Ultimate 98 dB Pulse Blue

Typ:
Trådlösa

Diskant:
1 x fullregisterelement

Bas:
2 x aluminium

Frekvensomfång:
18 - 25.000 Hz (+/- 6 dB)

Effekt:
400 watt Klass D

Streamingstöd:
AirPlay 2, Google Cast, Spotify Connect (Lossless), Tidal Connect, Qobuz Connect, UPnP, Roon Ready (RAAT) Bluetooth 5.2

Anslutningar:
1 x mini-Toslink (optisk), Ethernet (RJ45 Ethernet 100/1000 Mbps), Wi-Fi 5 (2.4 och 5 GHz)

Mått (B x H x D):
157 x 168 x 219 mm

Vikt:
4.3 Kg

Garanti:
2 års garanti (för privatperson)

Inkom i sortimentet:
2026-09-25



Färger

Blå

Anslutning

Ethernet 

Streaming/Multiroom

Airplay 2 Bluetooth Chromecast ljud DLNA Internetradio Qobuz Roon Ready Spotify Connect Tidal Connect Wifi 

Signalseparation

2-vägs 

Lådkonstruktion

Sluten låda 

Funktioner

App-styrning 

Antal element

3 st element 

Fråga experterna


Genom att klicka på "Skicka" godkänner du att Hembiobutiken Sverige AB sparar den information du lämnat i formuläret. Uppgifterna behövs för att vi ska kunna fullgöra åtagandet till dig och du kan läsa vår integritetspolicy här.



  Utskriftsvänlig produktsida