iFi Audio NEO iDSD 3 Kraftfull DAC, hörlursförstärkare och försteg i ett
Burr-Brown DAC med separata PCM- och DSD-vägar
JVC/KENWOOD K2 och K2HD-teknik
Bluetooth med aptX Lossless, LDAC och LHDC
Upp till 5.551 mW uteffekt för krävande hörlurar
PureWave-förstärkning med låg distorsion
Stöd för upp till 768kHz PCM och DSD512
Balanserade XLR och obalanserade RCA-utgångar
6.35 mm och 4.4 mm balanserad hörlursutgång
Kan styras via app eller medföljande fjärrkontroll
iFi audio NEO iDSD 3 är en avancerad DAC, hörlursförstärkare och förförstärkare i ett och samma chassi. Den är utvecklad för att fungera som hjärtat i ett modernt hifi-system, oavsett om du lyssnar via hörlurar, aktiva högtalare eller ett traditionellt försteg/slutsteg. Med stöd för högupplöst digitalaudio, kraftfull hörlursförstärkning och marknadsledande Bluetooth-prestanda levererar NEO iDSD 3 en komplett och kompromisslös lösning för både stationärt lyssnande och trådlös streaming.
[underrubrik]Uppgraderad på flera viktiga punkter[/underrubrik]NEO iDSD 3 bygger vidare på föregångaren men introducerar flera viktiga förbättringar i både ljudprestanda och funktionalitet. Den nya modellen har fått en kraftigt uppgraderad hörlursförstärkare med upp till 5.551 mW uteffekt, vilket ger ännu bättre kontroll även över krävande planarmagnetiska hörlurar.
En annan viktig nyhet är stödet för JVC/KENWOOD K2 och K2HD Technology, som återställer harmoniska detaljer i inspelningar och ger ett mer naturligt och levande ljud. Bluetooth-prestandan har också förbättrats med aptX Lossless, vilket möjliggör trådlös streaming i CD-kvalitet utan datakomprimering.
Internt har konstruktionen dessutom förfinats med nya operationsförstärkare, uppgraderade polymerkondensatorer och WIMA MKS2-kondensatorer, vilket bidrar till lägre distorsion och en ännu renare signalväg. Resultatet är en DAC och hörlursförstärkare som kombinerar teknisk precision med iFi:s välkända musikalitet.
[produktbild]410924-ifi-audio-neo-idsd-3--02[/produktbild]
[underrubrik]JVC/KENWOOD K2 och K2HD Technology[/underrubrik]Modern digital produktion kan ibland ta bort subtila harmoniska detaljer från inspelningar. Med K2 och K2HD Technology, utvecklad i samarbete med JVC/KENWOOD, återställs dessa harmoniska nyanser.
Tekniken återskapar den naturliga klangbalansen i originalinspelningen och ger större djup, bättre nyanser och en mer levande musikupplevelse.
[produktbild]410925-ifi-audio-neo-idsd-3-151[/produktbild]
[underrubrik]Hörlursförstärkning i referensklass[/underrubrik]Inspirerad av förstärkarsteget i iFi:s flaggskeppsmodell Diablo 2 levererar NEO iDSD 3 upp till hela 5.551 mW maximal uteffekt.
Den höga effekten gör att även krävande planarmagnetiska hörlurar kan drivas utan ansträngning, samtidigt som förstärkaren behåller full kontroll och dynamik.
[produktbild]410926-ifi-audio-neo-idsd-3-296[/produktbild]
[underrubrik]Marknadsledande Bluetooth-prestanda[/underrubrik]NEO iDSD 3 fortsätter iFi:s tradition av avancerad Bluetooth-teknik och stöder ett brett urval av codecs, inklusive aptX Lossless, LDAC, LHDC / HWA, aptX Adaptive, AAC och SBC.
Detta gör det möjligt att streama ljud i upp till CD-kvalitet eller högre – helt utan datakomprimering.
[produktbild]410927-ifi-audio-neo-idsd-3-007[/produktbild]
[underrubrik]Burr-Brown DAC med separat signalvägar[/underrubrik]I hjärtat av NEO iDSD 3 sitter en specialutvecklad Burr-Brown DAC, noggrant utvald för sin naturliga och musikaliska återgivning.
Arkitekturen använder separata signalvägar för PCM och DSD, vilket säkerställer bit-perfekt konvertering och optimal dynamik över hela frekvensområdet.
[produktbild]410928-ifi-audio-neo-idsd-3-841[/produktbild]
[underrubrik]Anpassa ljudet efter din smak[/underrubrik]Istället för att definiera hur ljud ska låta erbjuder iFi flera analoga ljudverktyg som låter dig skräddarsy upplevelsen efter dina egna preferenser. Detta gör att du kan optimera ljudet för olika hörlurar, musikstilar och inspelningar.
[b]- XSpace – större ljudbild[/b]
Med XSpace breddas ljudbilden och skapar en mer öppen och rumsfylld presentation. Funktionen ger musiken bättre rymd och separation, vilket gör att inspelningen upplevs mer naturlig och engagerande.
[b]- XBass – fylligare bas[/b] XBass återställer basområdet som ofta försvinner i öppna hörlurar. Resultatet är en fylligare och mer balanserad återgivning med bättre fundament i musiken.
[b]- XPresence – mer närvaro i röster[/b]
Med XPresence lyfts mellanregistret fram något, vilket ger tydligare och mer närvarande röster. Perfekt för inspelningar där vokaler och dialog ska stå i centrum.
[b]- XBass + XPresence – komplett ljudjustering[/b]
Genom att kombinera XBass och XPresence aktiveras både bas- och mellanregisterjustering samtidigt, vilket ger ett mer fylligt och direkt ljud med extra energi och tydlighet.
[produktbild]410929-ifi-audio-neo-idsd-3-664[/produktbild]
[underrubrik]Flexibel integration i ditt system[/underrubrik]NEO iDSD 3 fungerar lika bra som ren DAC, hörlursförstärkare eller som ett digitalt försteg i ett högtalarsystem.
Den tidigare balanserade 4.4 mm analoga ingången har ersatts av en mer praktisk RCA-ingång, vilket gör det enklare att integrera exempelvis skivspelare med inbyggt RIAA-steg eller andra analoga källor.
En justerbar LED-belysning på frontpanelen gör dessutom att enheten kan smälta in diskret i hemmets hifi-miljö.
[produktbild]410924-ifi-audio-neo-idsd-3-345[/produktbild]
[underrubrik]Omfattande anslutningsstöd för alla typer av system[/underrubrik]NEO iDSD 3 är utrustad med ett brett utbud av digitala och analoga anslutningar som gör den enkel att integrera i nästan vilket hifi-system som helst. På den digitala sidan finns USB-B, optisk och koaxial S/PDIF samt Bluetooth 5.4 med stöd för codecs som aptX Lossless, aptX Adaptive, LDAC och LHDC, vilket möjliggör trådlös streaming i mycket hög kvalitet. DAC-sektionen hanterar högupplösta format upp till 768 kHz PCM och DSD512, vilket säkerställer kompatibilitet även med de mest krävande ljudfilerna.
För anslutning till resten av anläggningen erbjuder NEO iDSD 3 både balanserade XLR-utgångar och obalanserade RCA-utgångar, vilket gör att den kan användas som DAC eller digitalt försteg i ett högtalarsystem. Hörlurslyssnare får dessutom tillgång till både balanserad 4.4 mm-utgång och 6.35 mm hörlursutgång, med hög uteffekt och mycket låg distorsion för maximal kontroll även över mer krävande hörlurar.
[produktbild]410925-ifi-audio-neo-idsd-3-306[/produktbild]
[underrubrik]Vad ingår i förpackningen?[/underrubrik]Med i förpackningen följer NEO iDSD 3, stereo RCA-kabel, 3.5 till 6.35 mm adapter, iFi iPower2 nätadapter, USB 3.0 Type A till B-kabel, fjärrkontroll i aluminium, stativ för vertikal placering samt en snabbstartsguide.