Goobay skalverktyg för kablar
- Skalverktyg med 2 blad
- Passar koaxialkablar: RG6, RG58, RG59, RG62
- Lämpligt för nätverkskablar: CAT 5, CAT 6, CAT 7, CAT 8
- Exponerar ledare och isolering i ett enda steg
- Justerbara blad med medföljande 2 mm insexnyckel
- Fyra förinställda skallängder: 4, 6, 8, 12 mm
- Enkel kabelskalning med fingerögla
- Snabbt och exakt resultat med minimal ansträngning
- Robust plastkonstruktion i kompakt format


Smidigt och exakt avmantlingsverktyg för koaxial- och nätverkskablar – med två justerbara blad och fyra förinställda längder.
[underrubrik]Goobay skalverktyg för kablar[/underrubrik] Gör kabelarbetet enkelt och exakt med detta kompakta avmantlingsverktyg. Sätt in kabeln, stäng verktyget och vrid med hjälp av fingeröglan – så skärs både mantel och isolering snabbt och rent.

Verktyget är utrustat med två justerbara blad som kan anpassas till olika kabeldiametrar med den medföljande insexnyckeln. Det klarar flera typer av koaxialkablar (RG6, RG58, RG59, RG62) samt nätverkskablar (CAT 5, CAT 6, CAT 7, CAT 8). Med fyra förinställda längder (4 mm, 6 mm, 8 mm, 12 mm) får du alltid en exakt avmantling av dielektrikum och skärmning.

Tillverkat i robust plast och med ett kompakt format är verktyget både hållbart och lätt att använda – en praktisk hjälpreda för allt från antenn- och satellitkablar till nätverksinstallationer.

 
Modeller
Grå 119:-


Typ:
Verktyg och lödning

Vikt:
0 Kg

Inkom i sortimentet:
2025-09-12