SVS Prime Tower Visning
- SVS Prime - inspirerad av toppserien Ultra
- 3.5 vägshögtalare med dubbla delningsfilter
- Dubbla 6.5 tums polypropylen-element
- 4.5 tums mellanregister
- Diskant i aluminium
- Klangmatchad med resten av Prime-seien
- Högblank svart


Golvhögtalaren i SVS Prime-serien med 3.5-vägskonfiguration. Stort och transparent ljud för musik och hembio!

Demoprodukt i fint skick. Produkten är sparsamt använd och ser i stort ut som helt ny. Komplett med alla tillbehör.

SVS Prime
SVS Prime-serie är steget ner från flaggskeppet Ultra fast med en del teknologier och design för att komma ett steg närmare storebror. Diskanten i aluminium och de högkvalitativa delningsfiltrena banar väg för en stor och transparent ljudupplevelse som sätter lyssnaren helt i fokus.

Tower
Golvhögtalaren i serien bygger knappa metern på höjden och är en ståtlig högtalare i högblankt eller svart ask. Tower använder inte en traditionell 3-vägskonfiguration utan jobbar med olika delningsfilter då det ena 6.5 tums elementet spelar de djupaste basfrekvenserna, och det andra tar hand om mid/bass för att ge en tydligare kanalseparation. Elementen spelar i symbios med det separata mellanregistret och har dubbla basportar bak där det är rekommenderat att ha ca 30 cm till bakvägg.

Klangmatchad
För bästa möjliga symmetri så rekommenderas SVS högtalare i Prime-serien, exempelvis deras centerhögtalare och de smarta Elevation-högtalarna som kan användas som surround eller Atmos-kanaler. Alla element är identiska och på så vis får man en sömlös ljudkvalitet i alla kanaler till både film och flerkanalsmusik.

 
Modeller
Högblank svart 13.990:-


Typ:
Golv

Diskant:
1 tum aluminium

Mellanregister:
1 x 4.5 tum polypropylen

Bas:
2 x 6.5 tum polypropylen

Känslighet:
87 dB/1 watt

Impedans:
8 Ohm

Frekvensomfång:
30 - 25.000 Hz (+/- 3 dB)

Mått:
203 x 915 x 275 mm

Vikt:
18 Kg

Inkom i sortimentet:
2024-05-31